Header image  
Ralph Waldo Emerson  
line decor
  
line decor
 
 
 
 

 
 

Éltmód-tanácsadás

A legtöbb ember elkerekített szemmel fogadja a „Mi a foglalkozásod?” kérdésre adott válaszomat, hogy életmód tanácsadó. Hát az meg micsoda? - nevetnek fel zavartan. Ugye nem gondolod komolyan, hogy majd te megmondod, hogyan éljek? Nem hiheted, hogy a tanácsaidtól majd egészségesebb leszek?

Miért ne hinném? Külső, objektív megfigyelőként, az egész embert (testi, lelki, szellemi, társadalmi és energetikai állapotát együttesen) figyelembe véve, igenis képes lehetek erre. Ha nem hinnék ebben, el sem indultam volna a természetgyógyászati képzés e felettébb időigényes, szerteágazó tudást és szintetizáló képességet és sok-sok kitartást igénylő izgalmas, változatos útján.

Az életmód a különböző szükségletek kielégítése érdekében, viszonylagos szabadsággal megválasztott tevékenységek összességéből áll össze. Ezeket persze meghatározza, fizikai adottságunk, lelki és szellemi beállítottságunk, azaz személyiségünk és gondolkodásmódunk, természetes és mesterséges környezetünk, és még sok egyéb tényező.

Mint minden területen, a helyes életmód kialakításában is rengeteget számít, hogy helyes információkkal rendelkezzünk. Ezen információknak azonban nem kerülünk automatikusan a birtokába, éppen ezért lehet és van is szerepe és feladata egy életmód tanácsadónak, például az emberek egészségének megőrzésében, a betegségek kialakulásának megelőzésében, a már kialakult betegségek holisztikus szemléletű kezelésében, vagy akár a már gyógyíthatatlan betegek életminőségének javításában.

A legtöbben egészen addig nem törődnek egészségi állapotukkal, amíg valami konkrét probléma, fájdalom, vagy jól definiálható kór formájában tökéletesnek vélt egészségük meg nem inog. Pedig a betegség nem a fájdalommal kezdődik. Mire a különböző tünetek megjelennek, addigra már sok minden megváltozik szervezetben. Rengeteg apó jel tudatja velünk, hogy valamit rosszul teszünk, de a legtöbben erről nem hajlandók tudomást venni. Egészen addig, míg már nem palástolható tovább a baj.

Az egészség helyreállításának holisztikus megközelítése és szerteágazó lehetőségei azonnal érthetővé válnak, ha megnézzük, az egészséges életmód alappilléreit.
- méregtelenítés – olyan ez, mint egy „ház” kitakarítása
- légzés – a „ház” kiszellőztetéséhez hasonlatos
- táplálkozás – nem mindegy, milyen üzemanyagra van szüksége „autónknak”
- mozgás-mozgatás – amit nem használunk, az elsorvad, berozsdásodik.
- napfény-levegő, víz – azaz a természeti elemekkel illik szoros kapcsolatban maradnunk, hiszen a természet az otthonunk, benne és belőle élünk, ami átmegy rajtunk, amit már nem használunk az oda kerül vissza
- pihenés- alvás-relaxáció – gondoljunk csak a túlfeszített rugóra, mely előbb-utóbb elpattan
- személyiség fejlesztés (a lelki egészség, a kommunikáció, az önismeret, a pozitív gondolkodás alapjaiban határozza meg az élethez való hozzáállásunkat, ezen keresztül pedig egészségünket)
- életmódhibáktól való mentesség (ezek a különböző szenvedélybetegségek, mint dohányzás, túlzott alkoholfogyasztás, kábítószer fogyasztás)
- test és szépségápolás, öltözködés – a személyi higiéné, az évszaknak megfelelő öltözék, ugyancsak hatással van egészségünkre
- környezetegészség (mivel egyelőre csak a Föld szolgálhat lakóhelyünkként, kötelességünk vigyázni rá, ezért ne szemeteljünk, ne bocsássunk káros anyagokat a levegőbe, a vizekbe, saját és utódaink érdekében hasznosítsuk újra a papír, üveg, műanyag stb hulladékokat)
- szexuális kultúra – sok öröm, ugyanakkor kellő óvatosság és higiénia hiányában komoly betegségek, kellemetlenségek forrása lehet
- gyógyászat + holisztikus természetgyógyászati módszerek – az akadémikus orvostudománynak, de a holisztikus természetgyógyászati módszereknek is megvan a maguk helye az emberek egészségének megőrzésében, betegségek esetén kezelésében. Egy vakbélgyulladásban szenvedőhöz nem pszichológust, vagy reflexológust kell hívni, de egy depressziós ember állapotán például sokat javíthat táplálkozási szokásainak megváltoztatása, szervezetének hiányzó ásványi anyagokkal és vitaminokkal való ellátása
- rend – rend a lelke mindennek - tartja a közmondás, és ez életünk minden területére igaz, fizikai és lelki, szellemi síkon egyaránt.

Nagyon fontos, és e nélkül kérdéses bármely terápia sikere: hogy szeretjük-e, elfogadjuk-e magunkat. Pedig egyetlen valós tulajdonunk, ami születésünk óta minket szolgál, az a testünk. El kell(ene) fogadnunk és szeretnünk kéne, vigyáznunk kellene rá nagyon. Ezt senki mástól nem várhatjuk el. A döntéseink egytől egyig saját döntéseink, éppen ezért saját életünkért, saját egészségünkért mi magunk vagyunk felelősek.

Nehéz ezt elfogadni, sokkal nehezebb, mint egészségünkért nap-nap után megküzdeni! Nem könnyű döntéseket hozni, döntéseinkért vállalni a felelősséget, elveszítve azt az esélyt, hogy azután életünk minőségéért, eseményeiért mást vagy másokat hibáztassunk.

Sajnos nem csupán az említett okok miatt nehéz azonban az életmódváltás.

A lelkes kezdőt, újra kezdőt számos KÜLSŐ negatív hatás érheti: kigúnyolják, elhatározásáról megpróbálják lebeszélni, lenézik, ijesztgetik, megpróbálják a régi útra visszacsábítani, a reklámok nem is vágyott dolgok felé taszigálják, de előfordulhat, hogy az a csoport, melybe addig tartozott kirekeszti,

BELSŐ negatív hatások éppúgy akadályozhatják szándékaink megvalósítását. Ilyenek a ragaszkodás a régi dolgokhoz, a szokás hatalma, nosztalgia önthet el minket az egykori ismerős dolgok iránt, félhetünk az újtól, az ismeretlentől, sokszor fel kell adnunk megszokott örömforrásainkat, az említettek miatt elveszíthetjük biztonsági érzésünket, de hivatkozhatunk lustaságra, időhiányra, és persze eltántoríthatnak korábbi kudarcaink is.

Ne csüggedjünk! Csak az nem hibázik, aki nem tesz semmit. Hibáinkból, ahogy betegségeinkből is – rengeteget tanulhatunk, és mint közismert, egy jó pap holtig tanul. Az életmód-tanácsadók pedig mindig készségesen rendelkezésre állnak, hogy a vállalkozó szelleműeket segítsék az elsőre rögösnek látszó, ismeretlen úton.

 
 

 

JómagamRendelőÁgy

 
 

Loyalty Cards